Meerdere kerkbesturen binnen de gemeente Ermelo hebben hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de zondagsopenstelling.
Meerdere kerkbesturen binnen de gemeente Ermelo hebben hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de zondagsopenstelling. Wendy Julianto/Pixabay

Kerken uiten bezwaar tegen openstelling supermarkten Ermelo op zondag

3 februari 2023 om 10:00 Winkels

ERMELO Meerdere kerkbesturen binnen de gemeente Ermelo hebben tijdens de beeldvormende vergadering van de raad hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de openstelling van supermarkten en kampeerwinkel Hendriks op de zondag van twaalf tot achttien uur.

Het initiatief voor de openstelling op zondag is genomen door Rob Onderweegs namens Progressief Ermelo. Mede op basis van gesprekken met ondernemers en aan de hand van een enquête die is gehouden. Dat is ook de reden dat de aanvraag zich beperkt tot de supermarkten en de kampeerwinkels. De ondernemers in de Stationsstraat hebben aangegeven geen behoefte te hebben aan een reguliere koopzondag.

DRAAGVLAK ZONDAGSOPENSTELLING

Volgens Onderweegs is er voldoende draagvlak voor de openstelling op zondag. En kan daarmee worden voorkomen dat inwoners van Ermelo op zondag in de auto stappen om naar Harderwijk of Nijkerk te rijden. 

Aan het draagvlak wordt door meerdere kerkbesturen getwijfeld. Onder meer omdat de enquête ook is ingevuld door inwoners van Harderwijk en zelfs Zeewolde. De kerken vinden het belangrijk dat de zondag als rustdag blijft gehandhaafd. Dat vinden ze ook van belang voor jongeren omdat uit onderzoeken blijkt dat die al te kampen hebben met de nodige hectiek.

STANDPUNT GEMEENTERAAD  

Het betrof een beeldvormende bijeenkomst. Dat betekent dat de partijen in de raad hun standpunt nog niet naar buiten hebben gebracht. In het verleden hebben de VVD en toen nog BurgerBelangen (nu HEE22) al eens een motie ingediend voor totale openstelling van de winkels op zondag. 

Daar stemde Progressief Ermelo destijds tegen. Volgens Onderweegs omdat men geen kennis bezat over de behoefte aan de openstelling op zondag.

De mogelijkheid dat een nipte meerderheid van de raad nu wel instemt, lijkt aanwezig. Van belang daarbij is het stemgedrag van Han Wilhelm (HEE22). In de beeldvormende vergadering stelde hij de vraag of Progressief Ermelo ook kan instemmen met een openingstijd van één tot zes uur ‘s middags. En waarom tuincentra en bouwmarkten niet zijn opgenomen in de openstelling op zondag.

OPENSTELLING TUINCENTRA EN BOUWMARKTEN

Dat laatste is gedaan omdat bij zowel de tuincentra als de bouwmarkten geen behoefte bestaat zondag open te gaan. Ten aanzien van de tijden is aansluiting gezocht bij de tijden die ook in Nijkerk en Harderwijk worden gehanteerd. 

OVERLAST BEVOORRADEN WINKELS

Bij het verzet van de kerkbesturen sluit ook de Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging zich aan. Onder meer wordt door hen overlast verwacht van het bevoorraden van de winkels zondagsmorgens. Volgens Onderweegs zal dat beperkt blijven tot versproducten.

Ten aanzien van de kerkdiensten wijst hij op de terrassen die op zondag ook geopend mogen zijn. Met dat publiek worden kerkgangers ook geconfronteerd, zo is zijn mening.

Wijnand Kooijmans

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie