natuurbrand brandbestrijding
natuurbrand brandbestrijding pixabay

LTO Randmeerkust uit kritiek op natuurherstelprogramma’s Veluwe, brandveiligheid in Natura 2000-gebied en onttrekken grondwater

20 oktober 2023 om 12:00 Natuur en milieu

VELUWE De herstelprogramma’s voor de natuur op de Veluwe zijn niet bedoeld om te komen tot uitbreiding van de Natura 2000-gebieden. Dat stelt het Gelders college van gedeputeerde staten (GS) naar aanleiding van de zienswijzen van LTO Randmeerkust. Tot het werkgebied behoort ook de gemeente Ermelo. Aangegeven wordt dat de provincie daartoe ook niet eens de bevoegdheid heeft.

Het dagelijks bestuur van de provincie deelt de vrees van LTO rond de brandveiligheid op de Veluwe niet. Aangegeven wordt dat om die reden, buiten het herstelprogramma om, gestart is met een plan van aanpak om de risico’s te verkleinen, waarbij wordt samengewerkt met de veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Dat is ook de reden dat preventiemaatregelen om branden te voorkomen niet zijn opgenomen in de herstelprogramma’s.

BRANDGANGEN VELUWE

Om branden te voorkomen worden onder meer brandcorridors, brandgangen en brandsingels aangelegd. Hierdoor wordt, zo wordt aangegeven, het risico’s op het overslaan van branden van het ene naar het andere gebied verkleind, Voorkomen van de natuurbranden is, zo stelt het Gelders college, niet mogelijk en ook niet nodig. Het wordt wel van belang gevonden dat een natuurbrand beheersbaar is. In tegenstelling tot de LTO zijn GS dan ook niet van mening dat het nodig is buiten de corridors of singels dood hout te verwijderen.

GRONDWATERVERBRUIK LANDBOUW

GS delen ook niet de mening van LTO dat de landbouw netto-leverancier is van grondwater. Om het land te kunnen bewerken moet het goed ontwaterd zijn. In tijdens van neerslagoverschot wordt water afgevoerd. In het groeiseizoen, zo wordt gesteld, zorgen de ondernemers voor een optimale productie. Hiervoor is water nodig dat door de gewassen wordt verdampt en daardoor kan water, in de visie van GS, niet bijdragen aan de aanvulling van het grondwater. In droge tijden wordt er beregend uit grondwater. Hierdoor wordt in de ogen van GS grondwatervoorraad gebruikt voor gewasproductie. Dat maakt dat er minder grondwateraanvulling of – voorraad is.

ONTTREKKEN GRONDWATER

Het standpunt van LTO dat Vitens de grootste onttrekker is van het grondwater op de Veluwe wordt gedeeld door het provinciale dagelijkse bestuur. Vitens zorgt daarmee naar hun mening voor goed en gezond drinkwater voor mens en dier op de Veluwe. Een groot deel van het Veluwse grondwater stroomt naar de randmeren en naar Flevoland. GS willen onderzoeken of deze stroom te gebruiken is voor het concept van de wateraccu: Veluws grondwater hergebruiken voor de belangrijke waarden van het Veluws watersysteem.

HERSTELPROGRAMMA BEKEN

Het dempen van beken en sprengen gaat in de visie van GS voorbij aan de bijzondere waarden van deze wateren. De werking van het Veluwse grondwatersysteem komt onder meer tot expressie op de flanken van de Veluwe en zorgt voor bijzondere waarden van natuur en cultuurhistorie. GS wijzen LTO erop dat het herstelprogramma beken juist is bedoeld om deze waarden te behouden en te ontwikkelen.

Mail de redactie
Meld een correctie

Wijnand Kooijmans
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie