
‘Ik denk wel eens, hoe heb ik het volgehouden?’ Een openhartig interview met Leo van der Velden na zijn vertrek uit Ermelose politiek
28 april 2024 om 19:00 Mensen Tips van de redactie Wij zijn ErmeloERMELO Als kind schreef Leo van der Velden al opstellen over politiek. Al werd daaraan op school weinig aandacht besteed. Na achttien jaar politiek heeft hij afscheid genomen als raadslid. De drive politiek bezig te zijn verdween geleidelijk aan. Tijd voor verjonging zegt de SGP-er zelf. Hij wordt lid van de steunfractie van zijn partij. “Op verzoek.”
Een groot deel van zijn leven stond in het teken van politiek. Nu hij 51 jaar is, vindt Leo van der Velden het tijd voor verjonging en doet hij een stapje terug. ,,Ik was al vroeg bezig met politiek. Dat zit schijnbaar een beetje in de familie. Mijn vader is een tijdje voorzitter geweest van de SGP.”
,,Als ik terugkijk, vind ik het eigenlijk wel bijzonder zoals het is gegaan. Je had nog geen internet. Als ik van school kwam, zat ik te wachten op de krant om het politieke nieuws te lezen. Debatten kon je niet volgen vanuit huis, zoals nu. Daarvoor moest je naar het gemeentehuis. Politiek moet in je zitten. Je ziet al snel of iemand voor de politiek in de wieg is gelegd. Ben je dat niet, dan haak je vaak al snel af.”
PUBERTEIT
In zijn pubertijd nam Van der Velden even afstand van de politiek. ,,Ik trouwde jong en had een gezin met vijf kinderen. Tot mij, rond het jaar 2000, werd gevraagd mee te gaan naar een verkiezingsdebat met Bas van der Vlis. Ik werd ook gelijk gevraagd lid te worden van de SGP. Daarna deed de toenmalige fractievoorzitter van de SGP Frans Snoek een dringend beroep op nieuwe mensen zich aan te melden. Toen viel bij mij het kwartje.”
We behaalden het slechtste resultaat ooit, dat was een teleurstelling
Inmiddels was hij een eigen bedrijf gestart maar dat bleek prima te combineren. ,,De eerste twee jaar zat ik op de tribune. In 2006 kwam ik op de tweede plaats te staan van de kieslijst. We behaalden echter het slechtste resultaat ooit. Dat was wel even een teleurstelling, je hebt altijd een beetje hoop. De griffier belde mij echter dat ze gingen werken met fractievertegenwoordigers. Ik wist toen volstrekt nog niet was dat inhield.”
(Tekst gaat verder onder de foto)
![]()
Bij zijn afscheid ontving Leo een schilderij van Ria Nijenhuis. - Jan de Roo Fotografie
GEEN DAGTAAK
Alles speelde zich destijds nog af in de raadszaal. Dat maakte dat Leo ook vaak werd aangezien als raadslid en als zodanig ook werd aangesproken. ,,Ik had alleen geen stemrecht.”
In 2010 haalde de SGP twee zetels. ,,Dan ben je ineens raadslid. Het was economisch een slechte tijd. Naast mijn bedrijf had ik daardoor tijd voor het raadslidmaatschap. Het is geen dagtaak, al denken mensen dat wel eens. Bedrijf en politiek zijn altijd samen opgegaan.”
‘BESTE RESULTAAT OOIT’
In 2014 werd Leo lijsttrekker om dat in 2018 opnieuw te worden.
Mij werd gezegd de volgende morgen om negen uur bij Hans de Haan thuis te zijn
,,We behaalden toen zestienhonderd stemmen, het beste resultaat dat we ooit hebben behaald. Nadat de uitslag bekend was, kwamen een paar mensen bij me en zeiden dat ik de volgende morgen om negen uur bij Hans de Haan thuis moest zijn. Die dag was er brand in het centrum en verliep alles chaotisch. Eenmaal binnen zaten er mensen van meerdere partijen. Al snel waren we het over hoofdlijnen eens. Tegen het middaguur zeiden we tegen elkaar ‘je moet het ijzer smeden als het heet is.”
MEERDERHEID
,,Het CDA had een meerderheid in de raad. Ik zeg niet dat dit niet mag. Bovendien was André Baars burgemeester en hij was van CDA huize. Ik dacht dat hij boven de partijen zou staan maar ik kwam er al snel achter dat dit niet het geval was. Met VVD, Progressief Ermelo en BurgerBelangen vormden we een nieuw college en wilden we daadkracht uitstralen.”
MOOIE MAAR ZWARE TIJD
De vier jaar werden voor Leo van der Velden een mooie maar ook zware tijd. Hij botste met burgemeester Baars en werd enkele maanden op non-actief gesteld.
Achteraf denk ik wel eens: hoe heb ik het volgehouden?
,,Met de overige collegeleden had ik een goede band, we waren totaal verschillend maar respecteerden elkaar. Ik kreeg portefeuilles als het nieuwe sportcomplex en duurzaamheid. Graag had ik ruimtelijke ordening gehad maar dat ging naar Laurens Klappe. Die was van de grootste partij. Maar ik heb een prachtige portefeuille gehad. Achteraf denk ik wel eens: hoe heb ik het volgehouden? Het was iedere dag werken onder een grote druk. Maar afspraak was afspraak. Tussendoor speelde ook nog de coronapandemie. Dan zat je thuis in de serre te werken. We vergaderden wel zo veel mogelijk in het gemeentehuis om contact te houden. Op straat kreeg je veel commentaar.”
OVER EN UIT
Na de verkiezingen was het wethouderschap over en uit. ,,Ik had mij wel beschikbaar gesteld. Eventueel Parttime. Ze kozen voor drie fulltime wethouders. Dat heeft geleid tot een gebrek aan bestuurskracht. Het leidt soms tot trage besluitvorming. Dat is geen verwijt maar een feit. Dat is een gevaar dat Ermelo bedreigt.”
Er wordt te weinig gedaan om de woningnood op te lossen
Voor Leo was de pijp ineens leeg. ,,Ik dacht: dat ga ik geen twee jaar nog doen. Ik vind dat er te weinig wordt gedaan om de woningnood op te lossen terwijl we dat wel hebben beloofd. Het college onderneemt daarin te weinig actie. Je kunt dan niet met droge ogen beweren dat je alles doet om woningbouw van de grond te krijgen. Ik vind het spijtig dat het centrumplan nooit is voltooid en je niemand daar ook meer over hoort.”
















