Onderzoek of Dirk Staalweg fietsroute kan worden
Onderzoek of Dirk Staalweg fietsroute kan worden Wijnand Kooijmans

Onderzoeken naar de parkeerdruk en fietsstraten in Ermelo

24 augustus 2024 om 15:00 Politiek

ERMELO Er komen onderzoeken naar zowel de parkeerdruk in Ermelo als naar potentiële fietsstraten. Hiermee wordt invulling gegeven aan een deel van het uitvoeringsprogramma dat behoort bij de mobiliteitsvisie ‘Ermelo Gaat.’

Hierbij speelt ook een rol de motie welke in juli 2023 door de raad is aangenomen waarbij het college van burgemeester en wethouders is verzocht om te onderzoeken of de fietsroute naar het christelijk college Groevenbeek vanuit het centrum via de Dirk Staalweg en Paul Kruger en de kruising met de Hamburgerweg als fietsstraat kan worden ingericht.

RUIMTE 

Ermelo wil toewerken naar leefbare en toekomstbestendige wijken. Waarbij wordt gekozen voor een aantrekkelijke groene inrichting, klimaatadaptatie, een schone lucht en een beweeg- en speelvriendelijke omgeving. Voor die ambitie is, zo stelt het college, ruimte nodig die schaars is. De ruimte wordt steeds meer opgeëist door verkeer. Van alle vervoersvormen neem de auto de meeste ruimte in, zowel rijdend als stilstand. Zonder ingrijpen neemt het ruimtebeslag door auto’s alleen maar verder toe. Dat belemmert het college in de ambities om aantrekkelijke buitenruimtes te creëren met veel groen, gelegenheid te ontmoeten en te verblijven.

Het parkeerdrukonderzoek moet inzicht geven in de huidige parkeerbezetting en behoeften. Het moet het college een duidelijk beeld geven waar en wanneer er parkeerproblemen zijn en welke behoefte er is. Maar ook waar te veel parkeerplekken zijn. Het moet er ook toe leiden dat geleidelijk aan het aantal parkeerplaatsen omlaag wordt gebracht zodat er meer ruimte komt voor groen, spelen en andere invullingen.

FIETSERS

 Het aandeel fietsers moet blijven groeien, zo is het standpunt van het college. Zowel over grotere afstanden als in het dorp. Ermelo wil een fietsvriendelijke gemeente zijn. Daarnaast wordt verwacht dat de druk nog verder wordt verhoogd door de opkomst van elektrische (deel)snorfietsen en elektrische bakfietsen voor vrachtvervoer. Men wil voorkomen dat door de opkomst van e-bikes, fat bikes, speed pedelecs en bakfietsen kwetsbare groepen, zoals ouderen, cliënten uit zorginstellingen en (kleine) kinderen afhaken.

Het college constateert ook dat het aantal fietsongevallen in Nederland met ernstig letsel aanzienlijk is gestegen. In de afgelopen tien jaar met zevenentwintig procent. Dat wil het college in Ermelo voorkomen. In een inclusieve gemeente als Ermelo moet naar de mening van het college iedereen overal veilig en overal kunnen fietsen. Fietsstraten kunnen bijdragen aan het verminderen van ongevallen omdat de snelheid van het gemotoriseerd verkeer omlaag wordt gebracht en meer ruimte wordt gegeven aan fietsers.

POTENTIE

 Er zijn in de mobiliteitsvisie meerdere wegen benoemd die in potentie fietsstraat kunnen worden. Om te beoordelen of deze ook daadwerkelijk als zodanig kunnen worden ingericht is naar de mening van het college onderzoek nodig. Anders blijft de situatie hetzelfde en blijven het wegen waar de auto centraal staat in plaats van de fiets.

Mail de redactie
Meld een correctie

Wijnand Kooijmans
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie