
Dossier Tomassen Duck-To een bijna schier onmogelijke taak: wethouderschap trekt te zware wissel op Hugo Weidema van Ermelo
15 februari 2024 om 19:00 Politiek Eendenslachterij Tomassen Duck-ToERMELO Een te zware klus die een zware wissel op hem heeft getrokken. Zo mag de periode van Hugo Weidema als wethouder van de gemeente Ermelo wel worden geschetst. Hij kondigde woensdag 14 februari zijn vertrek aan als wethouder van Ermelo.
In het verleden was hij een periode van vijf jaar raadslid voor de VVD om zich daarna een tijdje uit de politiek terug te trekken. Tot hij na de laatste gemeenteraadsverkiezingen door de nieuwe partij één-Ermelo werd gevraagd het wethouderschap op zich te nemen. Met het nodige enthousiasme zei hij ‘ja’ wellicht niet beseffend hoe moeilijk deze taak zou zijn. Het was in een periode dat politiek Ermelo zwaar onder vuur lag vanwege een aantal langlopende dossiers, zoals pallethandel Ten Hove en Tomassen Duck-To.
WAARNEMEND BURGEMEESTER
Op dit laatste dossier sneuvelde voormalig burgemeester André Baars die onder meer werd verweten te solistisch te hebben gehandeld en daarmee niet te hebben bijgedragen aan een door het voltallige college van burgemeester en wethouders en raad gewenste oplossing. Dat was reden voor de Gelders commissaris van de koning John Berends om Dorine Burmanje als waarnemend burgemeester aan Ermelo te koppelen.
Ook zij wist het dossier niet los te trekken, ondanks alle beloften vooraf. Na de verkiezingen werd geoordeeld dat het dossier Tomassen Duck-To op het bordje moest komen van een politiek verantwoordelijk wethouder. Daarbij viel de keus op Hugo Weidema.
UITEENLOPENDE BELANGEN
Het zoeken naar een oplossing lijkt tot nu toe bijna een schier onmogelijke taak. De belangen zijn zeer uiteenlopend. Hoe Weidema ook handelde, hij kwam altijd onder vuur te liggen. Was het niet van de Stichting DOEH als de grootste bezwaarmaker tegen de eendenslachterij, dan was het wel van Tomassen Duck-To als het ging om het opleggen van dwangsommen voor overtredingen van bijvoorbeeld de werktijden of illegale bouwactiviteiten.
VRAAGTEKENS OPPOSITIEPARTIJEN
Ook binnen de raad riep zijn handelen vraagtekens op bij de oppositiepartijen. Die in allerlei opzichten moeite hebben na de vorige regeerperiode ineens aan de zijkant te zijn gezet en oppositie te moeten voeren, waarbij ze op voorhand weten veelal met dertien stemmen van de coalitiepartijen tegen af te worden geserveerd.
INTERVIEW OP GEMEENTEPAGINA’S
De tegenstand van de oppositie werd in de vergadering waarin Weidema zijn afscheid aankondigde nog duidelijk door vragen van René Arts van Progressief Ermelo, mede namens VVD, HEE22 en SGP. Daarin werd een interview dat Weidema gaf over zijn zienswijze op de zaak Tomassen Duck-To min of meer gehekeld. Het verscheen op de gemeentepagina’s in deze krant, wat leidde tot gefronste wenkbrauwen bij veel inwoners van Ermelo. Weidema zelf kon alleen aangeven dat het niet ongebruikelijk is dat het college via deze pagina’s uitleg geeft over onderwerpen, zoals bijvoorbeeld de nota sociaal domein. En in dit dossier daarom de behoefte voelde uit te leggen hoe de vork in de steel zit.
Niet ontkend kan worden dat Weidema zijn best heeft gedaan om tot een oplossing te komen. In de wetenschap ook hier nooit alle partijen tevreden te kunnen stellen. Verwacht mag worden dat de uiteindelijke oplossing het oordeel van de Raad van State zal zijn over deze kwestie.
HAMVRAAG
Antwoord op wellicht de hamvraag in het gehele dossier is echter ineens uit beeld verdwenen. Dat is het advies van de door de raad ingehuurde Marcel Soppe, wellicht de grootste deskundige op het gebied van een zaak als Tomassen Duck-To. Hij gaf aan dat het niet uitmaakt hoeveel eenden feitelijk worden geslacht maar dat de capaciteit van de machine waarmee wordt geslacht doorslaggevend is. Hetgeen de vraag levend houdt of de door Weidema namens het college gesloten overeenkomst met Tomassen stand houdt. Ook al wordt het aantal te slachten eenden teruggebracht tot rond de zes miljoen op termijn.
PORTEFEUILLE FINANCIËN
Weidema had naast dit dossier ook de portefeuille financiën. Tevens een zware klus gezien het dreigende tekort op de begroting in het rampjaar 2026 en de jaren daarna. Aan zijn inzet oplossingen te vinden, kan niet getornd worden. Zijn idee 105.000 euro te korten op de subsidie aan museum Het Pakhuis, ongeveer de helft van het totale bedrag dat het museum krijgt, viel niet bij iedereen in goede aarde en leidde tot de nodige kritiek. Ondanks dat Weidema aangaf dat alles bespreekbaar was.
ZWERENDE WOND
Duidelijk is dat het een zware wissel heeft getrokken op het privéleven van Weidema. Zeker wanneer meerdere partijen blijven herhalen dat je niets goed doet, ondanks alle goede bedoelingen. Dat is hem uiteindelijk te veel is geworden. Aan één-Ermelo de moeilijke taak een opvolger te vinden die bereid is zijn nek uit te steken om het dossier Tomassen tot een goed eind te brengen. Anders blijft dit een zwerende wond binnen politiek Ermelo.
Wijnand Kooijmans















