
Strenge regels voor natuurgebieden: maximaal drie honden per bezoeker en toestemming vragen voor trouwfoto’s
24 januari 2024 om 10:00 Natuur en milieuERMELO Natuurmonumenten wil met nieuwe regels de druk op natuur verminderen. Vooral hondenuitlaatservices en organisatoren van evenementen gaan de gevolgen ondervinden van de nieuwe huisregels.
Een bezoeker mag nog maar maximaal drie honden bij zich hebben, drones zijn altijd verboden, net als asverstrooiing en er moet toestemming worden gevraagd voor bijvoorbeeld een therapiesessie in het bos.
Nederland wordt drukker en dat merkt Natuurmonumenten ook. Steeds meer mensen willen hun activiteiten organiseren in de natuur. Die toename, en met name de soort activiteit, kan verstorend zijn voor planten en dieren. Om de druk op de natuur te verlichten, moeten mensen voor sommige activiteiten in de natuurgebieden van Natuurmonumenten toestemming vragen en een bijdrage doen aan natuurbescherming.
SCHADE
Natuurmonumenten wil in haar natuurgebieden de recreatiemogelijkheden beter afstemmen op wat er nodig is voor de natuur. Steeds vaker ondervinden natuur en cultureel erfgoed in natuurgebieden schade van bezoekers. Denk aan spelende honden die dassenburchten verstoren. Of workshops, influencers en sportgroepen die van het pad af gaan voor ‘de mooiste plekjes’, maar daarmee broedende vogels veel stress bezorgen of planten vertrappen. Met duidelijke huisregels wil Natuurmonumenten die druk op de natuur verminderen. Wandelen en fietsen op de daarvoor bestemde paden blijft voor iedereen vrij, maar niet alle andere activiteiten kunnen meer altijd of overal. Zo moeten organisatoren van evenementen en (sport)activiteiten toestemming vragen, mag een bezoeker maximaal drie honden bij zich hebben en is asverstrooiing niet toegestaan.
,,We begrijpen dat het wennen is, als je activiteiten die je al jaren in de natuur hebt georganiseerd, ineens geld kosten of niet meer mogelijk zijn. Maar natuurrecreatie is nooit vrijblijvend geweest. De impact van recreatie op de natuur kan groot zijn. Het beheer van natuurgebieden kost veel geld en tijd. Een positieve ervaring in de natuur maakt mensen bewust van de waarde van de natuur. We moeten daarom de balans tussen beleven en beschermen goed bewaken, en daarom gelden er voorwaarden als je iets organiseert in onze gebieden”, aldus boswachter Jowien van der Vegte.
KOSTEN
Betalen voor natuurrecreatie is overigens niet nieuw. Mensen die in gebieden van Natuurmonumenten komen mountainbiken kopen al jaren een vignet. En daarnaast is het natuurlijk mede dankzij de bijdrage van ruim 900.000 leden van Natuurmonumenten voor iedereen mogelijk om van de natuur te genieten.
Boswachters beoordelen straks of een activiteit mag plaatsvinden en zo ja, onder welke voorwaarden en welke bijdrage er wordt gerekend.
MEER RECREATIERUIMTE NODIG
Het gaat niet goed met de natuur. Grote problemen als klimaatverandering, droogte, slechte waterkwaliteit en stikstofdepositie laten het natuurlijk systeem wankelen. De biodiversiteit neemt af en soorten dreigen te verdwijnen. ,,Om het tij te keren, moet de komende decennia het landelijk gebied worden aangepakt en ontstaan er grote kansen voor een natuurrijker Nederland.’’
Natuurmonumenten pleit ervoor dat de provincies, tegelijk met deze grote herstelprojecten, het tekort aan recreatieruimte oplossen, zodat mensen voor een frisse neus, rondje hardlopen of wandeling met de hond niet alleen in - vaak kwetsbare - natuurgebieden terecht kunnen. ,,Vooral in en om steden en dorpen moet meer aantrekkelijke en toegankelijke ruimte voor recreanten en sporters komen.’’











