Een overzichtsfoto van Lelystad Airport.
Een overzichtsfoto van Lelystad Airport. Lelystad Airport

Colleges van Harderwijk en Ermelo uiten bezorgdheid over eventuele opening Lelystad Airport

16 augustus 2025 om 17:45 Politiek

HARDERWIJK/ERMELO De colleges van burgemeester en wethouders van Harderwijk en Ermelo spreken in een brief aan de raden hun bezorgdheid uit over de eventuele opening van Lelystad Airport. Dit in samenwerking met andere gemeenten, waaronder Nunspeet, Elburg en Oldebroek.

Wijnand Kooijmans

Aangegeven wordt dat er tussen de gemeenten wel enig verschil van inzicht bestaat over bijvoorbeeld het al dan niet opengaan van Lelystad Airport. Maar alle gemeenten zitten op één lijn in hun verzet tegen laagvliegroutes over de Veluwe. Ook hebben ze gezamenlijk zorgen over de stikstofproblematiek, geluidsoverlast en de impact op natuur en recreatie.

Naar aanleiding van een gesprek met directeur Jan Eerkens hebben de gemeenten informatie ontvangen dat ongehinderd doorklimmen vanaf Lelystad Airport mogelijk zou zijn. Navraag bij de provincie Gelderland geeft aan dat hier sprake is van een incomplete onderbouwing en zij het oneens zijn met de stelling die door de directeur van Lelystad Airport is ingenomen.

STAPELING VAN OVERLAST

Er is ook een gesprek geweest met toenmalig minister Barry Madlener. Hierbij zijn zorgen geuit over de stapeling van overlast. De minister toonde zich daarbij gevoelig voor de stikstofproblemen op en rondom de Veluwe. Hij beloofde informatie te verstrekken maar die bleek te bestaan uit alleen een factsheet over de stikstofuitstoot over de voorgenomen vliegroutes. Hierin bestaat dat vliegtuigen ongeveer 0,1 procent bijdragen aan de gemiddelde stikstofneerslag in Natura 2000-gebieden. Deze informatie heeft de zorgen van de betreffende colleges niet weggenomen. Er is volgens hen geen gebruik gemaakt van de Europese richtlijnen voor het berekenen van de uitstoot, waardoor de informatie van de voormalig minister een vertekend beeld geeft.

SCHETSONTWERP

De gemeenten hebben ook het schetsontwerp van de herziening van het luchtruim ontvangen. Dat laat zien dat de vierde aanvliegroute naar Schiphol van de baan is. De route zuidwaarts gaat van Lelystad naar Zeewolde op een minimale hoogte. Hier vliegen alle vliegtuigen vanuit het oosten overheen, voordat zij ritsen om te landen.

De route vanuit het noorden gaat over Reeve/Noordeinde naar Zeewolde. Vliegtuigen vliegen daar wel hoger. In het schetsontwerp staat vermeld dat er rekening is gehouden met Lelystad Airport maar naar de mening van de colleges wordt daar geen enkele invulling aan gegeven. Het is daarom volgens hen nog onduidelijk wat de herziening van het luchtruim voor gevolgen heeft voor Lelystad Airport als dat wordt geopend.

JACHTVLIEGTUIGEN

Zorgen zijn ook ten aanzien van de in de ogen van de colleges ongewenste koppeling van de komst van jachtvliegtuigen van Defensie naar Lelystad Airport en de daaraan gekoppelde opening voor vakantievliegtuigen. Dat vindt men in strijd met de afspraak dat de discussie hierover apart gevoerd zou worden.

In een zienswijze hebben de colleges gereageerd op de aanvraag om een natuurvergunning. Gezien de huidige stikstofproblematiek is gevraagd de vergunning niet te verlenen. Ook blijft men het onwenselijk vinden dat bij een openstelling vliegverkeer mogelijk is tussen zes en zeven uur ’s morgens. Dit hoort formeel bij de nachtperiode en wordt daarom door de colleges onwenselijk gevonden.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie