Columniste Fransje Heijkoop
Columniste Fransje Heijkoop Fransje Heijkioop

Columniste Fransje Heijkoop ziet wat handen maken: ‘Binnen 12 uur een cv met alles erop en eraan, dat zijn hardwerkende bouwvakkers Dilan!’

24 december 2025 om 16:00 Column

ERMELO Hè zal mijn collega columniste Nancy-Els de Jong denken. Dat schreef ik vorige week! Dat klopt. Ik heb jarenlang gezien wat hun handen konden maken.

Na huis en haard verkocht en verlaten te hebben zochten Hans en ik een optrekje in Friesland en vonden een café met woonhuisje uit 1790 en werden voor 100.000 euro de nieuwe eigenaren. De eerste de beste dag waren we kat Bo al kwijt. Ze zat onder het huis op muisjes te jagen. Het huis vertoonde opmerkelijk veel getamponeerde ‘kunstwerkjes’. Een schildertechniek waarmee je met deppende beweging verf aanbrengt voor een speciale textuur. Algauw bleek dat bij de eerste stortbui op 5 plekken de kunstwerkjes nat werden. Ook het hele hart van het café - onder de vloeren over 20m - was verrot. Het stonk er naar paddenstoelen. De notaris blokkeerde gelijk ons overgemaakte geld. De makelaar was in gebreke gebleven en had teveel de verkopers vertrouwd! Met finale kwijting bracht 5.000 euro in mindering, de makelaar werd berispt.

Zo ging de tamtam al werken in het dorp. Maar goed ook want we hadden gouden handen nodig. De gasgevelkachels en de moederhaard werden verwijderd en de mannen, van een zeer bekend Fries installatiebedrijf, presteerden het om op één zaterdag binnen 12 uur de CV verwarming met alles erop en eraan aan te leggen. Dát zijn voor mij de hardwerkende Nederlanders die zich bouwvakkers noemen, Dilan!
Op vaste tijden dronk ik in de ouwe keuken koffie met hen en verzuchtte vaak dat ik uit een familie kom van knappe koppen met 2 linkse handen! Jullie worden ondergewaardeerd, jongens, zei ik.

Als ze gingen schaften, ruimde ik op want daar hadden ze een bloedhekel aan. Bruikbaar hout was voor de houtkachel en de stellages in de kamer maakte ik stofvrij. Of ik dat niet ook bij andere verbouwingen wilde doen? Tussendoor kroop ik ruggelings op een vuilniszak onder de vloer met badmuts en zaklantaarn om de koppen van de balken te verven met loodvrije menie tegen houtworm en om kokers buisisolatie om de nieuwe leidingen aan te brengen. De 12 bovenlichten van gekleurd glas-in-lood werden zeer vakkundig in Harderwijk van nieuw lood voorzien en in dubbelglas geperst. Toen ik in Ermelo kwam, bezocht ik hun interessante glazeniersbedrijf.

Administratie was in Friesland niet hun ding. Regelmatig kreeg ik een factuur met gereedschap dat de jongens kochten en dat tegelijk met de werkbriefjes van Heijkoop bij de administratie belandden.
Dat ik jarenlang met deze mensen samen zag hoe het café met woonhuis bij wijze van spreken uit zijn as herrees stemt tot grote dankbaarheid. Zonder hen had het huis, dat zijn cafévergunning al in 1970 verloor, geen A-label gekregen, Nancy-Els. Houd moed.

Tot slot wens ik al mijn trouwe lezers een constructieve, vredige Kerst en het juiste gereedschap om een liefdevol 2026 mee te bouwen.

Fransje Heijkoop

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie