
College herkent zich niet in kritiek op handelswijze van Meerinzicht rondom stopzetten van een uitkering
17 juni 2026 om 10:00 PolitiekERMELO In de kritiek die door een Ermelo’s gezin is geuit op de handelswijze van Meerinzicht, het samenwerkingsverband van de gemeenten Ermelo, Harderwijk en Zeewolde, herkent het Ermelose college van burgemeester en wethouders zich niet. De casus van betrokkene is bekend bij het college en men betreurt het dat de betrokkene de gang van zaken als naar heeft ervaren.
Wijnand Kooijmans
Hoewel het college aangeeft zich niet in de kritiek te herkennen, trekt het college het zich aan wanneer een inwoner de dienstverlening als onrechtvaardig ervaart. Gezien de privacy belangen kan het college niet ingaan op de specifieke situatie van betrokkene.
In het artikel in een regionaal dagblad waarin de kritiek werd weergegeven is, naar de mening van het college, een ongenuanceerd beeld geschetst, mede omdat de omstandigheden niet compleet zijn weergegeven. Het college hecht eraan te benadrukken dat in het betreffende traject een zorgvuldig proces is doorlopen.
ONPRETTIG
Wat wordt ervaren is, dat indien onderzoek wordt gedaan naar bijvoorbeeld ontbrekende informatie, dit door cliënten als onprettig kan worden ervaren. Desondanks is zo’n onderzoek wel nodig om het recht op bijstand vast te kunnen stellen. Dit wordt, zo geeft het college aan, gedaan met oog voor de menselijke maat, maar ook met het oog op dat men er is voor alle cliënten en cliënten die wel de voorwaarden volgen die aan het recht op een uitkering zijn verbonden.
Binnen de participatiewet wordt, zo merkt het college op, niet gesproken over fraude. Wel van schending van inlichtingen of medewerkingsplicht. Dat houdt in dat cliënten informatie moeten verstrekken die noodzakelijk is voor de vaststelling van het recht op bijstand, of medewerking dienen te verlenen aan het verschijnen op gesprekken of het aanleveren van bewijsstukken.
CORRECT
In de aangehaalde casus is door zowel de voorzieningenrechter als de onafhankelijke commissie bezwaarschriften geoordeeld dat Meerinzicht correct heeft gehandeld. In eerste instantie was de bijstand stopgezet. Dat er hierna nieuwe feiten naar voren zijn gekomen op basis waarop een ander besluit is genomen ten gunste van de cliënt geeft naar de mening van het college juist aan invulling wordt gegeven aan de menselijke maat.
De suggestie in het artikel in het regionale dagblad dat niet de mens, maar de procedure centraal staat, staat volgens het college haaks op hoe de medewerkers hun werk doen. Het college hecht eraan te benadrukken dat de medewerkers in het sociaal domein dit soort trajecten zorgvuldig en professioneel uitvoeren, met oog voor de menselijke situatie. Op die manier wordt ervoor gezorgd dat het geld bij de inwoners terechtkomt, die daar recht op hebben.
CONTACT
Aangegeven wordt dat er altijd contact is met een cliënt wanneer de uitkering wordt stopgezet. Het college realiseert zich dat aan veel wet- en regelgeving moet worden voldaan en dat dit rigide kan overkomen. Om die reden wordt altijd getracht goed uit te leggen wat de reden is van een (her)controle.















