Lezersfoto: lente op de Groevenbeekse heide.
Lezersfoto: lente op de Groevenbeekse heide. Lizette Gademan

Versneld natuurbeheer vooral op Groevenbeekse heide; terrein is er erg slecht aan toe

21 juli 2025 om 10:00 Natuur en milieu

ERMELO Kansen voor versneld herstel van de natuur liggen binnen de gemeente Ermelo vooral op de Groevenbeekse heide. Dit komt omdat het gebied er relatief slecht aan toe is, zo stelt het college van burgemeester en wethouders in een notitie aan de raad.

Gesteld wordt dat het echter ook gaat om een gebied met intensieve recreatie. Om deze reden zijn voor de Groevenbeekse heide in het heidebeheerplan minder maatregelen opgenomen dan voor de overige heidevelden. Door de intensieve recreatie worden bijvoorbeeld reptielen overreden. Honden, in het bijzonder degenen die loslopen, zorgen voor een verstorend effect op broedvogels terwijl ook andere dieren worden weggejaagd.

VERZUREND

Uitwerpselen zorgen voor overbemesting en dat heeft een verzurend effect. Uitwerpselen en haren van het roskammen bevatten gifstoffen die schadelijk zijn voor insecten en via de insecten voor vogels. De aanwezigheid van honden maken begrazing nagenoeg onmogelijk en de recreatiedruk maakt maaien en plaggen weinig kansrijk. Dat geldt ook voor het aanleggen van tijdelijke akkertjes om de bodemvorming in de goede richting te stimuleren. Dit zijn door de gemeente te beïnvloeden en te reguleren vormen van gebruik van de heide, die echter op veel weerstand kunnen rekenen.

Er worden door het college mogelijkheden gezien om de bodem te verbeteren door het uitstrooien van onder meer kalkrijke stoffen, zoals bijvoorbeeld steenmeel. Hiermee worden op andere plekken proeven gedaan. Deze vorm van natuurbeheer is een vorm van symptoombestrijding omdat de bronnen niet worden weggenomen. Het is nog niet bekend of de provincie Gelderland ook in Ermelo een pilot op dit vlak wil toestaan.

ZONE 

Wanneer de maatregelen effect hebben kan dit bijdragen aan een mogelijke verplaatsing van de vijfhonderd meter zone die de provincie ingesteld heeft rond stikstofgevoelige gebieden. De aanpak komt bovenop de realisatie van het vastgestelde heidebeheerplan waarvoor de opdrachten al zijn verstrekt.

Om de hoeveelheid stikstof terug te dringen zijn het meest effectief maatregelen op het gebied van verkeer en industrie en de uitstoot van ammoniak door de landbouw. In de landbouw gaat het bijvoorbeeld om de extensivering van de veehouderij zoals minder dieren per hectare, aanpassingen in het mestbeleid en de transitie naar duurzame en natuurvriendelijke bedrijfsvoering. Bij verkeer en industrie gaat het om strengere normen als het gaat om de uitstoot van schadelijke stoffen. Maar ook het stimuleren van elektrisch rijden en het investeren in schonere technologieën.

BOMENKAP 

In de raadsvergadering van 4 juni is gevraagd of het versneld of vooraf uitvoeren van de herplantplicht bij onvermijdelijke bomenkap effect heeft op natuurherstel. Aangegeven wordt dat dit effect moet blijken uit ecologisch onderzoek. In algemene zin wordt aangegeven dat het versneld uitvoeren van herplant geen effect heeft pop de beoordeling van natuurkwaliteit door de provincie Gelderland omdat dit al zo dient te zijn.

Wijnand Kooijmans

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie