Gerwin Nijeboer was in 2021 al actief tijdens de Jungfrau Marathon in het Zwitserse hooggebergte. Op 9 september loopt hij opnieuw in de Alpen.
Gerwin Nijeboer was in 2021 al actief tijdens de Jungfrau Marathon in het Zwitserse hooggebergte. Op 9 september loopt hij opnieuw in de Alpen. Foto: Alphafoto.com

‘Bergop lopen is een beleving’: Ermeloër Gerwin Nijeboer loopt Zwitserse Alpenmarathon voor stichting Yamah in Gambia

5 september 2023 om 19:00 Mensen

ERMELO 42.195 meter hardlopen met 1.829 hoogtemeters. Ermeloër Gerwin Nijeboer doet zaterdag 9 september voor de tweede keer mee aan de Jungfrau Marathon in het Zwitserse Interlaken. De bergmarathon wordt door velen gezien als de mooiste marathon ter wereld, maar ook als één van de zwaarste. ,,Het gaat altijd ergens pijn doen.”

Gerwin (44) heeft met 2.03 meter en een gewicht van net iets meer dan 100 kilo niet het postuur van een hardloper. Hij was dan ook vroeger een basketballer. Maar nadat hij daarmee stopte, trok de Ermeloër toch de hardloopschoenen aan. Nu vindt hij het heerlijk om te doen. „Ik zet 5.30 uur de wekker, ga lopen voor de dag begint. We wonen in Ermelo aan de rand van het bos en je kan dan ’s ochtends twee uur lopen zonder iemand tegen te komen, buiten het wild dat je ziet. Het is bijna meditatief.”

HALVE MARATHON VAN ERMELO

Aanvankelijk liep hij rondjes van 10-15 kilometer, maar na het lopen van de halve marathon van Ermelo liepen de afstanden op en kon hij zomaar 32 kilometer weg zijn. „Naar Stroe en weer terug, kan je bijna door het bos doen, dat is prachtig. Dat is het langste stuk in de voorbereiding.”

LANGS DE DRIE ALPENREUZEN

Samen met een vriend, Christiaan Eshuis uit Den Haag, ging Gerwin in september 2021 voor het eerst het avontuur aan in de Alpen. Dat was een prachtige ervaring. „De nadruk ligt niet op snelheid, maar op beleving. Je voelt je zo klein als je langs de drie Alpenreuzen loopt. De Jungfrau is 4.158 meter hoog, de Mönch 4.107 meter en de Eiger is 3.970 meter hoog. Het is een prachtig gebied en de Zwitsers stonden langs de weg aan te moedigen, terwijl de Alpenblazers op hun hoorn bliezen. In Zwitserland is dat ook heel goed georganiseerd.”

GEBROKEN MIDDENVOETSBEENTJE

Die ervaring nog eens meemaken, dat was de gedachte dit jaar. Maar Christiaan Eshuis brak zijn middenvoetsbeentje en moest drie weken geleden zijn kaartje verkopen. Wel gaat hij mee voor de support. Gerwin gaat dus in zijn eentje omhoog. „Een man of 4.000 loopt mee. Het blijft bijzonder om bergop te lopen, dat kun je niet altijd trainen. Je moet je bovenbenen door squats en je core goed trainen. Want het is echt een belasting. Je moet doseren waar je wat sneller loopt en waar je wat rustiger aan moet doen. De vorige keer was er na 27 kilometer een stijl stuk en ik ging daar hardlopend omhoog. Daarna was ik gaar. Uiteindelijk deed ik er 6 uur en een kwartier over. De snelste liep hem in 3.15 uur, terwijl hij over een gewone marathon 2.20 uur doet. Ik weet nu waar ik op moet letten en waar ik wat meer door kan lopen. De start is in Interlaken op 565 meter, we dalen naar 300 meter en stijgen dan naar 2.320 meter. Na een kilometer of 37 ga je de smalle bergpaadjes op richting finish op 2.320 meter, op de Eigergletscher. Dat is het zwaarste stuk. Het zal heerlijk zijn als ik met de skilift weer naar beneden ga.” 

LOPEN VOOR GOED DOEL

Gerwin loopt voor het goede doel, stichting Yamah in Gambia waar hij sinds 2008 voorzitter van is. „Van de opbrengst (elke gedoneerde euro) krijgen kinderen onderwijs, voeding en medicatie en wordt de lokale London Corner School uitgebreid.” Doneren kan via doneeractie.nl/actie/76815.

Mail de redactie
Meld een correctie

Marco Jansen
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie