
Dolfinarium Harderwijk opent deuren na winterperiode: ‘Bezoekers inspireren door wow-momenten van dolfijnen en zeeleeuwen’
20 februari 2023 om 20:00 DierenHARDERWIJK Na een lange winterperiode heeft het Dolfinarium Harderwijk op 18 februari de poort weer geopend. De eerste week alleen in het weekend en op woensdag vanwege de voorjaarsvakantie van het zuiden van het land. Vanaf zaterdag 25 februari is het Dolfinarium de hele week open als regio Midden en Noord vakantie hebben. In maart is het park alleen in de weekenden open en vanaf 1 april tot en met eind oktober elke dag van de week.
Directeur Alex Tiebot is blij dat hij deze week de eerste seasonals, seizoenskrachten, weer ziet. Richting de zomerdrukte wordt dat een club van een paar honderd studenten voor kaartverkoop, souvenirs en horeca. „Zij zorgen voor een extra dimensie en brengen leven in de brouwerij. Een groot deel komt jaarlijks weer terug’’, weet Tiebot (35), die in Hulshorst woont en in 2010 ook bij het Dolfinarium ging werken. Sinds vier jaar is hij directeur. Een vaste kern van 70 man, waarvan 30 dierverzorgers, is door het jaar in het Dolfinarium Harderwijk aan de slag.
Het Dolfinarium heeft de afgelopen jaren weinig in het park geïnvesteerd, het was voor Tiebot zaak om de zware coronaperiode door te komen. „We mochten in de zomer van 2020 en 2021 maar 2.500 mensen op ons park ontvangen terwijl dat er voorheen op drukke dagen 8.000 waren. Vorig jaar zaten we weer op ongeveer 80% van het niveau van 2019 en ik verwacht dat we deze zomer weer een stap kunnen maken. Hoewel we niet meer de bezoekersaantallen van de hoogtijdagen hebben, horen we nog steeds tot de top-10 attractieparken van Nederland. Maar wij melden geen aantallen.”
Een brullende Stellerzeeleeuw maakte enorme indruk net als de sprong van een dolfijn
TRANSITIE
Vanaf 2015 heeft het Dolfinarium de transitie ingezet van een traditioneel showpark naar een park waar educatie steeds meer de hoofdmoot wordt. De overheid ziet hierop toe. „Ik geloof nog steeds dat je geïnspireerd kunt raken door een dier in zijn of haar kracht te zien. Een brullende Stellerzeeleeuw maakte enorme indruk net als de sprong van een dolfijn. Dat zijn wow-momenten die inspireren waardoor bezoekers en zeker kinderen open staan om te leren. Maar wij zijn gestopt met onnatuurlijk gedrag uit vermaak. Het traditionele zwaaien met de vinnen door een zeeleeuw is herkenbaar voor een mens, maar onnatuurlijk voor een dier. Een dier kan nog wel uit natuurlijk gedrag zijn vin laten zien. Wij geven daar ook uitleg bij en slagen zo goed in educatie.”
Ook zijn er de afgelopen vijf jaar educatieve ruimtes ingericht over dolfijnen, haaien en roggen. „Deze kunnen buiten de presentaties worden bezocht, hier kun je leren over gedrag en een skelet zien. Dit jaar is dit uitgebreid met interactieve informatieborden bij onze krabbenkust buiten. Ook het dierenpaspoortje is vernieuwd. Een dagje uit moet leuk zijn en daarbij moet je spelenderwijs wat kunnen leren.”
Het traditionele Zeeleeuwentheater is dit seizoen het Zeeleuwencollege. „Het was een theaterstuk met dieren gericht op entertainment, nu ga je naar een collegezaal waar je echt leert over de dieren. Educatie moet ook groeien door ervaring van verzorgers. Komende winter pakken we ook het verblijf aan. Daar heeft de overheid een agenda op gemaakt en daar committeren wij ons aan.”











