Auteur Joshua Zwaan.
Auteur Joshua Zwaan. Chris van Houts

Auteur Joshua Zwaan geeft lezing over nieuwe roman Wilgenkind

13 januari 2026 om 14:00 Activiteiten


ERMELO In Nederland kennen mensen haar van haar romans Parnassia en Zeevonk, maar in Ermelo is ze ook bekend als dochter van dominee Zwaan. Auteur Joshua Zwaan geeft 29 januari een lezing bij Riemer & Walinga Boekverkoopers.

Ze zal vertellen over haar nieuwe roman Wilgenkind, waarin ze haar gedachten en opvattingen over de zorg voor een ouder aan het eind van diens leven verwerkte.

,,Ik heb altijd de stelling aangehouden dat de mens als hij oud is en verzorgd moet worden, krijgt wat hij voorgeleefd heeft. Dus: je krijgt wat je verdiend hebt.” Dit legt Joshua Zwaan uit over de achtergrond van haar roman. ,,Uit eigen ervaring weet ik dat door het opzij zetten van die overtuiging en puur uit compassie te gaan zorgen, er alsnog verschuivingen kunnen plaatsvinden in relaties en duiding van een jeugd. Er kan nog van alles geheeld worden in die laatste fase. Ook wilde ik de impact van het zwijgen over pijnlijke gebeurtenissen een plek geven. Met name als het om vroeg gestorven kinderen gaat. Met deze gegevens in mijn achterhoofd ben ik het verhaal gaan uitdenken. Een deel ontleen ik aan mijn eigen ervaring, maar uiteindelijk ontstond er al schrijvend een verhaal waarin fictie de overhand genomen heeft.” 

,,In deze roman onderzoek ik wat er gebeurt als iemand voor haar doodzieke ouder gaat zorgen terwijl die persoon dat duidelijk niet verdiend heeft. In eerste instantie dus niet uit liefde, maar uit plicht, na een tijdje ook uit compassie. Dat dit offer ook iets oplevert, dat er heling kan plaats vinden, laat ik zien in de ontwikkeling die Hannah doormaakt. Ik wil laten zien dat ook in disfunctionele gezinnen er wel degelijk sprake is van liefde van de ouders voor hun kinderen, maar dat hun onvermogen hen belemmert hun kinderen goed te begeleiden. Ondanks dat kan er, niet zozeer door met elkaar te praten, maar door er te zijn tijdens de laatste fase van het leven, veel geheeld worden. Zeker als verzwegen gebeurtenissen alsnog boven tafel komen. “

Graag vooraf opgeven en kaartverkoop via de agenda op www.deboekverkoopers.nl of in de winkel. De inloop start vanaf 19:15 uur.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie