
Sam (9) en Tijn (10) fietsen Franse Alpenreus op om geld op te halen voor het goede doel: ‘We willen kanker de wereld uit trappen’
8 mei 2025 om 17:45 AchtergrondHARDERWIJK De Alpe d’Huez in Frankrijk. 14,5 kilometer lang, 21 bochten en een gemiddeld stijgingspercentage van 8 procent. De negenjarige Sam en tienjarige Tijn uit Harderwijk gaan op 5 juni, samen met hun ouders, deze reus bedwingen. En dat doen ze niet zomaar. ,,We willen kanker de wereld uit trappen.”
Sophie van der Velden
Het idee voor de fietstocht ontstond vorig jaar bij het gezin. De moeders van de jongens, Rianne van der Zee en Rianne Petersen, fietsten de berg toen twee keer op tijdens het evenement Alpe d’HuZes. ,,De maximale uitdaging is om de berg zes keer op te klimmen. Vandaar die naam”, legt Rianne Petersen uit. ,,We zagen toen ook een aantal gezinnen, dus we dachten: misschien kunnen we het ook met onze eigen kinderen doen.”
Over dat idee hoefden Sam en Tijn geen twee keer na te denken. ,,Drie jaar geleden heeft mijn moeder zelf kanker gehad. Op dit moment heeft een tante van mij het ook”, vertelt Sam. Een andere tante van Sam is genezen van de ziekte. ,,En een aantal familieleden van klasgenootjes hebben het ook”, gaat hij verder. ,,Ze horen het veel in hun omgeving”, legt Sams moeder uit. ,,Daarom willen we iets goeds doen”, stelt Sam. ,,We doen het voor mensen die kanker hebben gehad, of eraan zijn overleden”, vult Tijn aan. ,,We willen kanker de wereld uit trappen!”
TEAM BERG HEROES
Op 5 juni gaat team Berg Heroes, bestaande uit Rianne, Chris en Sam Petersen, Rianne, Bas en Tijn van der Zee in totaal achttien keer de berg op fietsen. Tijn en Sam fietsen één keer naar boven, Rianne en Rianne twee keer. De vaders zullen maar liefst zes keer de Alpe d’Huez op fietsen. ,,Zij zijn nu hard aan het trainen”, laten de moeders weten.
SPORTIEVE VRIENDEN
Sam en Tijn zijn al vanaf hele jonge leeftijd goede vrienden. ,,We spelen heel vaak samen. Dan gaan we ook vaak fietsen of wielrennen”, vertelt Sam. Tijn is zelfs lid van de wielervereniging en fietst zo’n drie keer per week. Sam zit op voetbal en loopt hard. ,,Ze hebben energie genoeg”, lacht Rianne Petersen.
,, We doen het voor mensen die kanker hebben gehad of eraan zijn overleden
Toch is de Alpe d’Huez op fietsen wel behoorlijk pittiger dan fietsen in Nederland. De berg heeft 21 bochten en de totale klim bestaat uit 1.120 hoogtemeters. Het gemiddelde stijgingspercentage is 8 procent. Een keihard trainingsschema volgen de vrienden niet. ,,We kunnen wel op een apparaat trainen om een berg op te fietsen”, legt Sam uit. ,,En we fietsen wel eens bij Drie, de Knobbel en richting Apeldoorn”, vertelt Tijn. ,,Dat is niet zo steil als de Alpe d’Huez, maar het gaat wel de hele tijd een beetje omhoog.”
Daarnaast zullen ze nog een keer naar Limburg gaan om te trainen voor de klim. ,,Maar als je het voor een goed doel doet, heb je de power om door te zetten, omdat je het graag wil doen”, stelt Sam. Met die motivatie zit het inderdaad wel goed, zien ook de moeders. ,,Ze zijn er ook in hun vrije tijd veel mee bezig. Wij hoeven ze niet aan te sporen, ze doen het gewoon”, vertelt Rianne Petersen.
LACH EN EEN TRAAN
Maar de Alpe d’Huez beklimmen is niet alleen maar hard werken en zweten. ,,Het gaat met een lach en een traan”, weet Petersen uit haar ervaring van vorig jaar. ,,’s Nachts worden er duizenden kaarsjes aangestoken langs de route. Met de opkomende zon op de achtergrond geeft dat een hele stille, serene sfeer”, herinnert ze zich.
,,Richting het einde van de dag wordt het steeds meer een feestje”, vult Rianne van der Zee aan. ,,Mensen schreeuwen je echt naar boven. Ze roepen je naam en stoppen eten in je mond.” Volgens Petersen is er één gemene deler: de ziekte. ,,Dat bindt”, legt ze uit. ,,Je komt echt in een soort community”, vult Van der Zee aan. ,,Vreemden worden écht vrienden.” Petersen stelt: ,,Op sportgebied heb ik nog nooit eerder zo’n sfeer meegemaakt.”
LAATSTE VOORBEREIDINGEN
Niet zo gek dus dat Sam en Tijn staan te trappelen om aan het avontuur te beginnen. Toch moet er ook in Nederland nog een aantal voorbereidingen getroffen worden. Per persoon moeten de teamleden 2.500 euro ophalen. De vrienden hebben al verschillende acties gevoerd en zijn aardig op weg naar het streefbedrag, maar hopen het bedrag nog goed op te kunnen hogen. ,,Ik ga een sponsorloop houden met mijn klasgenootjes”, vertelt Tijn. ,,En we gaan op de zaterdag voor Moederdag roombroodjes bakken en verkopen met mijn oom. Hij is bakker”, vult Sam aan. Ook via de actiepagina op de website van Alpe d’HuZes is het mogelijk om rechtstreeks te doneren aan de jongens en het team.
SUPPORTERS
,,We mogen binnenkort onze fietspakken ophalen in Papendal”, vertelt Sam. Daarnaast zal team Berg Heroes, zoals het team van de gezinnen zich heeft genoemd, shirts bedrukken met een eigen logo voor de supporters die meereizen naar de berg. Ook broertjes Vince en Nathan en zusje Anna mogen namelijk mee naar Frankrijk. ,,We hebben toestemming van de leerplichtambtenaar en van de scholen om ze mee te nemen”, legt Sams moeder uit. ,,De organisatie heeft daar voor een school gezorgd, waar ze overdag naartoe kunnen.” In de ochtend krijgen de kinderen les, in de middag volgen ze verschillende workshops. Zo kunnen ze bijvoorbeeld een presentatie maken over de fietstocht voor hun klasgenootjes in Nederland. ,,Dus het is een leuke manier van school!”, vindt Sam.
Nog maar een maand en dan is het echt zo ver. Zenuwen of spanning zijn vooralsnog nauwelijks aanwezig bij het team. ,,Misschien gaan we volgend jaar wel twee keer naar boven in plaats van één keer!”, lacht Tijn.
Meer informatie over het team en de sponsorpagina vind je via https://www.opgevenisgeenoptie.nl/fundraisers/BergHeroes














