De onroerendezaakbelasting stijgt in de gemeente Ermelo in 2024 met 3,9 procent.
De onroerendezaakbelasting stijgt in de gemeente Ermelo in 2024 met 3,9 procent. Pixabay

Onroerendezaakbelasting Ermelo stijgt in 2024 met 3,9 procent door inflatie, begroting vanaf 2026 niet sluitend

19 september 2023 om 11:44 Politiek

ERMELO De onroerendezaakbelasting stijgt in de gemeente Ermelo in 2024 met 3,9 procent. Al houdt wethouder Hugo Weidema nog wel een slag om de arm. Dat is mede afhankelijk van het inflatiecijfer dat als advies door het Rijk wordt meegegeven.

Bij de behandeling van de kadernota werd nog uitgegaan van een stijging met 2,1 procent. Het inflatiecijfer is inmiddels bijgesteld tot 3,9 procent. Het zou Weidema niet verwonderen dat dit percentage op korte termijn nog verder wordt verhoogd.

RICHTLIJNEN VAN HET RIJK

Dat is voor het college ook reden de tarieven zo laat mogelijk in het jaar vast te stellen. Dan kunnen de meest recente richtlijnen van het Rijk worden meegenomen. De stijging van 3,9 procent geldt ook voor de meeste andere belastingen - zoals de toeristenbelastingen - en leges die door de gemeente worden geheven. De enige uitzondering geldt voor het rioolrecht, dit tarief blijft gelijk.

MEERJARENBEGROTING NIET SLUITEND

Nieuw is dat de meerjarenbegroting voor de jaren 2026 en 2027 niet sluitend is. Dat heeft, zo zegt Weidema, alles te maken met de grote onzekerheid die het Rijk aan de gemeenten biedt. Onder meer gaat het om de herijking van de bedragen die de gemeente ontvangt van het Rijk uit het gemeentefonds en voor Ermelo zeer nadelig uitvallen. Het gaat naar schatting om een bedrag van ruim vier miljoen euro dat minder wordt ontvangen.

VEILIGHEIDSPLAN

Gewerkt wordt aan de totstandkoming van een nieuw veiligheidsplan. Hieraan wordt veel aandacht gelegd op ondermijning en de combinatie zorg en veiligheid. In samenwerking met Harderwijk en Zeewolde wordt een klantexpertise-centrum ontwikkeld om zo de dienstverlening aan de burger te verbeteren. 

CULTUURBELEID

In 2024 moeten de eerste stappen worden gezet om tot een nieuw cultuurbeleid te komen. Hierbij worden de cultuurpartners betrokken. Het plan komt vroegtijdig om hierin ook de eventuele bezuinigingen met ingang van 2027 te verwerken.

KANSRIJK OPGROEIEN

De komende jaren wil het college inzetten op het kansrijk opgroeien, zelfredzaamheid, bestaanszekerheid, het bieden van perspectief op (on)betaald werk en het zelfstandig thuis kunnen leven. Doel is de sociale basis en sociale netwerken rond school, sport en buurtverenigingen te versterken. Er komt ook ruimte voor initiatieven vanuit de inwoners van de gemeente Ermelo zelf.

ONDERZOEKEN

Bij de behandeling van de kadernota zijn, vooral door de coalitiepartijen de nodige onderzoeken gevraagd aan het college. De uitkomsten daarvan zijn, zo geeft Weidema aan, nog niet bekend. En daarmee is voor de eventuele invulling van de uitkomsten ook geen geld gereserveerd in de begroting.

Weidema zegt niet te willen begroten om geld over te houden. Hij wil wel scherp een de wind zeilen en daardoor zo reëel mogelijk begroten.

Mail de redactie
Meld een correctie

Wijnand Kooijmans
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie