Het Huis van Ermelo.
Het Huis van Ermelo. Hans Hoorman

Interactie krijgt subsidie voor exploitatie van de theaterzaal en regierol voor programmering

7 oktober 2026 om 10:00 Politiek

ERMELO De gemeente Ermelo kent 130.009 euro subsidie toe aan Interactie Sport- en Cultuurbedrijf Ermelo. 

Wijnand Kooijmans

De subsidie is bestemd voor het exploiteren, programmeren, promoten en beheren van de theaterzaal met als overkoepeld doel het realiseren van een kwalitatief, gastvrij en laagdrempelig cultureel podium voor de gehele Ermelose samenleving.

DIVERS CULTUREEL AANBOD

Het college van burgemeester en wethouders geeft aan groot belang te hechten aan een divers cultureel aanbod voor haar inwoners en bezoekers. De verantwoordelijkheid hiervoor is gelegd bij toen nog Interactie Sportbedrijf. Dit ondanks het nodige verzet vanuit de culturele organisaties die Ermelo rijk is.

Het college wil echter te maken hebben met één centraal aanspreekpunt. Het verwacht hierdoor te komen tot een efficiëntere inzet van de financiële middelen. De naam van het sportbedrijf is hier destijds ook op aangepast.

GESPREKKEN

Na het besluit zijn er meerdere gesprekken gevoerd met de relevante programmeringspartners over de verdere invulling van de werkzaamheden. Die partners zijn Stichting Culturele Dialoog Ermelo, het Filmhuis en Interactie. Partijen hebben de kans gekregen te reageren op de concept-visie van de subsidiebeschikking. Op basis van hun inbreng en feedback en wat daarvan kon worden gehonoreerd, is nu de definitieve beschikking opgesteld.

De subsidiebeschikking heeft geen financiële gevolgen voor het college of de raad. Het bedrag is al beschikbaar. Er is door het college een middenweg gekozen ten aanzien van de subsidies van de Stichting Culturele Dialoog en het Filmhuis. Zij behouden hun subsidie en stellen die ter beschikking aan Interactie. Op deze manier houdt het college het gewenste één aanspreekpunt.

Een deel van de middelen die is toegekend aan Interactie komen uit het subsidiebeleid huurcompensatie. Deze stamt uit 2022 toen Interactie exploitant werd van de theaterzaal. Om te voldoen aan de Wet Markt en Overheid werden de prijzen voor de zaal fors verhoogd. 

STIMULEREN

Om de culturele en maatschappelijke partijen wel te stimuleren om gebruik te maken van de theaterzaal werd deze regeling in het leven geroepen. Zo konden zij een deel van de huurkosten in de vorm van subsidie ontvangen.  

In de lijn met Interactie de regierol geven, werden de financiële middelen van dit beleid beschikt aan Interactie om die in te zetten voor zowel huurcompensatie voor lokale culturele en maatschappelijke partijen als ook voor maatschappelijk programmeringsbudget. 

Dit betekent dat de gemeente kan stoppen met deze regeling en Interactie deze werkzaamheden overneemt.

GEVOLGEN VAN OMBUIGING

Verder wordt gesteld dat nog gewerkt wordt aan een bezuiniging van 545.000 euro op sport en cultuur. De ombuiging moet per 1 januari 2028 ingaan. Dat kan gevolgen hebben voor de subsidies aan betrokken partijen.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie