
Voormalig nationaal turncoach en columnist Hans van Zetten legt uit: zo hoeft het zwem-ABC geen uitputtingsslag te worden
18 december 2023 om 17:00 ColumnZwemvaardigheid draagt bij aan persoonlijke veiligheid en vrijheid. In ons waterrijk land is zwemvaardig zijn van levensbelang. Logisch dat ouders hun kinderen zo jong mogelijk naar zwemles sturen. Bij veel zwemscholen kan dat vanaf 4 jaar. Is het wijs om dan al te beginnen?
Vorige week sprak ik een moeder. Haar kind had over het zwem-ABC drie jaren gedaan. Het had 2.000 euro gekost. Een andere ouder had haar kind na drie jaren van zwemles gehaald. Het kind wilde niet meer. Beiden waren op 4-jarige leeftijd gestart. Extreme voorbeelden?
De zwemslagen zijn complexe bewegingstechnieken: beenslag, armslag, ademhaling en dan nog de synchronisatie. Die samengestelde techniek leer je als kleuter niet door kijken en nadoen, niet door imitatie. Daar is gedegen instructie voor nodig. Niet met woorden, want begrippen kunnen kleuters nog niet omzetten in bewegingen. Kleuters van 4 jaar zijn gewoon nog niet zwemrijp! Wat kun je wel doen?
Wetenschappelijk onderzoek toont aan dat de leeftijdsfase van nul tot zes jaar de belangrijkste periode is voor het ontwikkelen van motorische basisvaardigheden. Die bewegingsvaardigheden ontwikkelen kinderen niet uit zichzelf. Daar is uitdaging, stimulering en herhaling voor nodig. Impliciet leren is de sleutel. Dat is leren door onbewust doen, het zelf te ontdekken, zonder bewust te worden hoe iets moet, of dat je aan het leren bent. Impliciet leren zit in het DNA van het ‘Nijntje Beweegprogramma’.
Dat is gym voor peuters (2 en 3-jarigen) en kleuters (4 en 5-jarigen). Het jonge kind ontwikkelt motoriek, brein, spierkracht, uithoudingsvermogen, balans, ruimtelijke oriëntatie, ritmegevoel en zelfvertrouwen. Peutergym is ouder- & kindgym. Ouder is deelnemer én persoonlijk begeleider. Relationeel waardevol. Peuters spelen naast elkaar, kleuters met elkaar. Alle basisvormen van bewegen (= de schijf van 10) komen spelenderwijs aan bod en worden gaandeweg steeds vloeiender en sneller uitgevoerd. In kleutergym leert het kind ook welk spiergevoel hoort bij begrippen als hoog en laag, groot en klein, voor en achter, spreiden en sluiten, buigen en strekken, hol en bol, links en rechts. Na peuter- en kleutergym is het jonge kind echt rijp om aan zweminstructie te beginnen. Met het Nijntje Beweegdiploma 1 én 2 op zak kan uw kind het Zwem-ABC binnen een redelijke termijn succesvol afronden.
Hans van Zetten











