
Klaarstomen voor grotemensenwereld
23 juni 2021 om 09:00 AlgemeenErmelo - Het is stil in de Prins Willem Alexanderschool. Kinderen werken aandachtig aan hun opdrachten in de klas. Het nieuwe duurzame schoolgebouw is heerlijk licht en omgeven door een groen schoolplein met struiken, gangetjes en verstopplekjes. Dat schoolplein voor en door de buurt is altijd en voor iedereen toegankelijk, passend bij het motto ‘samen betrokken en verbonden’.
Frieda Fennell
Met zo’n honderd leerlingen heeft de Prins Willem Alexanderschool combinatieklassen. Voor de basisvakken worden traditionele lesmethoden gebruikt, maar voor de vakken aardrijkskunde, biologie en natuurkunde biedt de school projectmatig onderwijs aan. Directeur Yvonne Geelhoed is nog maar enkele maanden aangesteld, maar is zichtbaar enthousiast.
“Onze school springt eruit met zijn projectonderwijs, waardoor alle leerlingen op hun eigen niveau kunnen werken. Dit begint al bij de kleuters door middel van onderzoeksmatig leren. De kleuters gaan met een thema aan de slag en stellen zichzelf de vragen: wat weten we hierover en wat willen we graag nog meer weten? We proberen de kinderen op die manier de vaardigheden te leren om zelf kennis te vergaren zoals ze dat in de grote(boze)mensenwereld later ook moeten. Aan het eind van een project geven ze een presentatie aan de klas. Het is belangrijk dat kinderen zichzelf leren neerzetten en zich als het ware een plekje gunnen.”
Het vergt veel van de leraren om ieder kind op zijn eigen niveau en tempo te laten leren. “Dat kunnen ze heel goed aan, ons team is zeer ervaren en kundig”, legt Yvonne uit. “Bovendien leren kinderen ook zelfstandig werken. Zodra de juf of meester het stoplicht op het digibord aan zet, gaan de kinderen zelf aan de slag. Met een blokje op de tafel geven ze aan of ze hulp nodig hebben en of ze zelf gestoord willen worden of niet. Door deze vorm van uitgestelde aandacht merk je heel goed dat kinderen vaker zelf een oplossing vinden omdat ze gewoon nog eens goed lezen bijvoorbeeld.”
Hoe werkt een rits?
Afgelopen week werkten de kleuters aan het thema ‘kleding’. Wat wisten de kinderen hier eigenlijk al over? “Er kan een gat in zitten”, vertelt Quinn. “Je kunt het aandoen”, vult Mahawi aan. “Je moet het kopen en passen”, zegt Donna vastberaden. In de onderzoekshoek gingen de kleuters op onderzoek uit naar wat ze nog niet wisten. Hoe werkt een rits? Feline: “Met een vergrootglas heb ik naar de rits gekeken.” Quinn valt bij: “Door een vergrootglas in de spiegel zie je je jezelf heel groot.” Ook namen ze zelf plaats achter een naaimachine om een kledingstuk te naaien voor hun eigen knuffel. Die werd aan het eind van het project aan de ouders gepresenteerd door middel van een outdoor modeshow.
Yvonne besluit: “Projectmatig onderwijs is geen hype. Het is een aanvulling op het traditionele onderwijs waarmee we kinderen de mogelijkheid geven om zich op basis van hun talenten en interesses verder te ontwikkelen.”









