
Kans op overleven kanker steeds groter; in Ermelo 8 procent minder diagnoses dan landelijk
11 april 2023 om 19:00 ZorgERMELO (ANP) De diagnose kanker wil je nooit horen, maar in 2022 hoorden volgens gegevens van de rijksoverheid 124.100 nieuwe mensen dat ze aan een vorm van kanker lijden: 65.600 mannen en 58.500 vrouwen. Gelukkig stijgt voor de meesten de kans om minimaal vijf jaar later nog te leven elk jaar.
Het allerbeste nieuws over kanker is dat het aantal patiënten de laatste periode niet toeneemt. Bij vrouwen is dat al sinds 2011 het geval en bij mannen heeft het wat geschommeld, maar sinds 2014 is de curve redelijk stabiel.
5-JAARSOVERLEVING
En er is meer goed nieuws. Bij kanker is de zogenoemde 5-jaarsoverleving een belangrijk criterium en volgens gegevens van het Integraal Kankercentrum Nederland (IKN) worden de laatste jaren op dit gebied grote stappen gezet. De 5-jaarsoverleving is in de periode 2011-2020 gestegen naar 66 procent. Oftewel: twee op de drie patiënten leven nog minimaal 5 jaar na het slechte bericht, waar dat in de tien jaar daarvoor 58 procent was.
Aantal patiënten met kanker neemt laatste jaren niet toe
De 10-jaarsoverleving is in dezelfde periode gestegen naar 59 procent, terwijl deze in de periode 1991-2000 43 procent was. ,,De 5-jaarsoverleving stijgt gemiddeld met bijna 1 procent per jaar, onder andere dankzij verbeterde diagnostiek en behandelingen”, aldus het IKN.
GROTE VERSCHILLEN
Bij deze cijfers moet wel een kanttekening worden gezet en die is dat het veel verschil maakt welke vorm van kanker je krijgt. Er is een groep met een relatief hoge overleving (75 procent of meer), een middengroep met een 5-jaarsoverlevering tussen 30 en 75 procent en de groep met een 5-jaarsoverlevering minder dan 30 procent. Tot de eerste categorie horen veelvoorkomende kankersoorten als kanker van de borst, prostaat en huid, en ook sommige vormen van lymfklierkanker. Kanker aan de darm, blaas, nier, hoofd-hals en baarmoederhals vallen in de middengroep en longkanker, maag- en slokdarmkanker, alvleesklierkanker en acute myeloïde leukemie ressorteren onder de laatste groep.
5-jaarsoverleving in periode 2011-2020 gestegen naar 66%
De grootste winst is de afgelopen 10 jaar geboekt bij hematologische maligniteiten (bloed- en lymfeklierkanker), zoals leukemie en non-hodgkinlymfoom, maar ook bij kanker van de prostaat, nier, schildklier, darm, keelholte, lever en long was er een stijging van minstens 10 procent. Bij een aantal andere soorten is de vooruitgang echter gering. Zo is de 5-jaarsoverleving na de diagnose blaaskanker de afgelopen 30 jaar vrijwel onveranderd rond 54 procent en ook voor patiënten met maagkanker is er vrijwel geen vooruitgang geboekt: de 5-jaarsoverleving is hier al jaren stabiel rond 22 procent. De slechtste diagnose is uitgezaaide kanker waarbij de locatie van de primaire tumor niet gevonden is, mesothelioom (longvlieskanker) en alvleesklierkanker. Van de personen die van de arts dit bericht krijgen, leeft na 5 procent nog slechts 5 procent.
ZELDZAME KANKERSOORTEN
Naast de bovengenoemde relatief veel voorkomende kankersoorten, is er ook een range zeldzame kankersoorten. Volgens het KWF is een kankersoort zeldzaam wanneer deze bij minder dan 6 op de 100.000 mensen per jaar gevonden wordt. Met het huidige aantal Nederlanders komt dat neer op 1.048 nieuwe patiënten per jaar. Mensen met een zeldzame vorm van kanker hebben over het algemeen lagere overlevingskansen dan mensen met kanker die vaker voorkomt.
Het IKN bracht recent de zogenoemde kankeratlas van Nederland uit, waarbij op gemeentelijk niveau is terug te vinden hoe vaak de diagnose kanker wordt gegeven. Gemiddeld aantal diagnoses per 100.000 inwoners is 651.2. Ermelo zit daarbij 8 procent onder het landelijk gemiddelde.
43,7 miljoen euro voor Kankeronderzoek
Het KWF trekt als non-profit organisatie die jaarlijks miljoenen werkt dankzij onder andere legaten, acties en donateurs om dit vervolgens vooral uit te geven aan onderzoek.
Afgelopen december werd bekend dat KWF dit jaar alleen al 43,7 miljoen euro investeert in een groot aantal nieuwe projecten. Het pallet loopt uiteen van laboratoriumonderzoek tot de implementatie van nieuwe zorginnovaties; van kinderkanker tot uitgezaaide kanker van onbekende oorsprong; en van diagnostiek tot palliatieve zorg. ,,Het hele oncologische veld krijgt een enorme impuls”, juicht het KWF.
Primaire tumor onbekend
Binnen de range onderzoeken, valt een aantal op. Zo wil in het Erasmus MC dr. Sophie Veldhuijzen van Zanten de primaire tumor (patiënten met een ‘primaire tumor onbekend’ (PTO) hebben dan ook een slechte prognose). opsporen met behulp van een radioactieve speurstof (tracer) en een PET-scan. Haar doel is patiënten zo betere behandelmogelijkheden te kunnen bieden.
Kinderoncologie
In het Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie gaan zeven nieuwe projectenvan start, waaronder een nieuwe operatietechniek met hologrammen om niertumoren optimaal te kunnen verwijderen. En er is een vervolgonderzoek naar de behandeling van hersentumoren, gefinancierd uit de opbrengst van Alpe d’HuZes.










