
Aantal bijenkasten op twee heidevelden teruggebracht vanwege concurrentie met andere insecten
19 mei 2026 om 10:00 PolitiekERMELO Het aantal bijenkasten dat mag worden geplaatst op de heidevelden binnen gemeente Ermelo wordt sterk gereduceerd. Bij een laatste telling waren dit er nog 302, het maximum is nu vastgesteld op 96 kasten.
Wijnand Kooijmans
Aanleiding zijn onderzoeksrapporten. Daaruit blijkt dat de honingbij concurreert met wilde bijen en andere bloem bezoekende insecten. Insecten waarmee het niet goed gaat en waarvoor de gemeente als eigenaar/natuurbeheerder een wettelijke zorgplicht heeft. Aangegeven wordt dat om deze redenen ook andere terrein beherende organisaties steeds terughoudender worden met toestemming voor grote hoeveelheden bijenkasten, waardoor de druk op de overgebleven heideterreinen, zoals van de gemeente Ermelo, toeneemt.
BELEID
Tot nu toe had de gemeente geen regels of beleid voor de plaatsing van bijenkasten. Veel imkers maken sinds mensenheugenis gebruik van de heideterreinen en twee imkerverenigingen hebben hier een vaste opstelplek. Het gaat om de Vierkante Korf uit Speuld/Uddel op het Houtdorper- en Speulderveld en de Bijenvereniging Ermelo op de Ermelosche Heide.
De beperking geldt voor de beide genoemde heidevelden. De Groevenbeekse Heide is te klein en wordt te intensief gebruikt om bijenkasten te plaatsen. Dit wordt dan ook niet gedaan. De gemeente wil, zo zegt wethouder Ronald van Veen, de natuur beter beschermen maar het imkeren wel mogelijk houden. Dit gezien de maatschappelijke meerwaarde die imkers hebben.
DRAAGKRACHT
Het aantal kasten dat wordt toegestaan is gebaseerd op het onderzoek naar draagkracht dat is uitgevoerd door het bureau Laneco. De beide heidevelden zijn Natura 2000 gebied. Bescherming en ontwikkeling van natuurwaarden is de belangrijkste functie van deze gebieden. Het rapport toont aan dat wilde bijen en andere honing zoekende insecten in een oneerlijke concurrentiestrijd met gehouden bijen terecht kunnen komen.
Aan de andere kant ziet de gemeente dat de imkerij een oeroud beroep is en een rustgevende hobby, gericht op samenwerking met de natuur. Bijen zijn belangrijke bestuivers, ook voor voedselgewassen. Om die reden wil de gemeente, zo zegt wethouder Van Veen, dit soort activiteiten mogelijk houden op verantwoorde wijze.
PROTOCOL
Met een uitgifteprotocol komt de gemeente zo veel mogelijk tegemoet aan de wensen die de lokale bijenverenigingen hebben aangegeven. Hierbij geven ze aan dat veel lokale imkers vrijwilligerswerk doen op de heide, doen aan voorlichting of kosteloos beschikbaar zijn om uitgebroken bijenvolken te verwijderen (scheppen).
Om die reden worden standplaatsen toegewezen op basis van maatschappelijke meerwaarde en kwaliteit, in plaats van willekeurige loting. De gemeente mag lokale imkerverenigingen niet voortrekken. In de voorwaarden voor toestemming bijenkasten te plaatsen is opgenomen dat inschrijvers binnen een half uur ter plaatse moeten kunnen zijn in geval van calamiteiten.














