Keizersmantel op beemdkroon
Keizersmantel op beemdkroon Jeroen van Wijk

Dagvlindersoorten in moeilijkheden: help ze overleven

27 juni 2025 om 14:00 Dieren

REGIO In het voorjaar en de zomer laat de Gelderse natuur laat zich volop zien, horen en ruiken. Bloemen bloeien, jonge vogels roepen om voedsel, pasgeboren zoogdieren verkennen de wereld, bijen zoemen en vlinders fladderen rond. Zo werken ze aan volgende generaties. Voor veel soorten gaat dit steeds moeilijker en nemen aantallen en verspreiding af. Natuurbeschermingsorganisaties proberen de trend te kerenGeldersch Landschap & Kasteelen (GLK) zich de komende tijd in voor de vlinders. 

Gelderland huisvest tal van dagvlindersoorten, ook bijzondere verschijningen als het gentiaanblauwtje, de grote weerschijnvlinder, keizersmantel en koninginnenpage. Vorig jaar bleek uit cijfers van het CBS en De Vlinderstichting dat vlinderpopulaties tussen 1992 en 2024 gemiddeld met 56 procent zijn afgenomen. In 2024 daalde de vlinderstand voor het tiende jaar op rij en werden de laagste aantallen sinds de start van de tellingen genoteerd. Zelfs van de vijftien meest algemene soorten, zoals het icarusblauwtje en het groot koolwitje, liepen de aantallen in de afgelopen tien jaar met bijna 40 procent terug. Een alarmerende trend; juist de algemene soorten fungeren in de natuur als belangrijke bestuivers van planten en als voedsel andere diersoorten.

Er zijn meerdere oorzaken aan te wijzen voor de afname van Nederlandse dagvlinders. De belangrijkste is het verlies en versnippering van geschikte leefgebieden, zoals heide en bloemrijke graslanden. Bovendien verslechtert de kwaliteit van deze gebieden, bijvoorbeeld door stikstofneerslag, klimaatverandering en gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in de omgeving. Samen kunnen we dagvlinders, en daarmee veel andere dier- en plantensoorten, een handje helpen. Dat gaat GLK doen door gebieden in Gelderland geschikt te maken voor vlinders. In deze gebieden kunnen vlinderpopulaties groeien en overleven in slechte jaren. En GLK beschermt die gebieden, voor altijd.

Alle tuinen samen kunnen ook als een groot leefgebied functioneren. Sla daarom stukjes van je gazon over tijdens het maaien, laat een ‘rommelhoekje’ liggen en vervang tegels in de tuin door inheemse bloemen en struiken. Alle kleine beetjes helpen. Het is van levensbelang voor de vlinder en de rest van de natuur. 

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie