Nieuwe zonnepanelen op deel van het dak Huis van Ermelo

27 april 2026 om 11:24

Veiligheid is nu in het geding

ERMELO De gemeente Ermelo vervangt de zonnepanelen op een deel van het dak van het Huis van Ermelo. De huidige panelen voldoen niet aan de keuringsnorm.


Wijnand Kooijmans

In 2013 is het dak voorzien van een zonnestroominstallatie. Bij de renovatie van het Huis van Ermelo is de installatie uitgebreid, maar is er niets gewijzigd aan het deel dat negen jaar eerder was aangebracht.


Hoewel het deel technisch nog functioneert voldoet dit niet meer aan de huidige veiligheidsstandaarden. Deze zijn vastgelegd in een landelijke kwaliteitsnorm die specifiek is ontwikkeld voor de inspectie van zonnestroominstallaties. 

De keuring vorig jaar heeft uitgewezen dat de huidige installatie uit 2013 op diverse punten niet voldoet aan deze keuringsnorm. Dat gaat dan vooral over de kwaliteit van de bekabeling, omvormers en schakelmateriaal. 


PRIJZEN Volgens het college van burgemeester en wethouders zijn de prijzen van de bewuste installaties momenteel zeer aantrekkelijk vanwege het afschaffen van de salderingsregeling. Dat is mede de reden dat het college nu akkoord gaat met de benodigde investering van 86.000 euro.


Dat betekent dat circa 204 blauwe zonnepanelen moeten worden verwijderd. Hiervoor wordt in overleg met de aannemer een passende bestemming gezocht. De voorkeur gaat uit naar hergebruik door inwoners die de panelen op hun eigen dak willen plaatsen, of naar verenigingen die hiermee hun accommodatie geheel of gedeeltelijk van stroom kunnen voorzien.


OPTIMAAL De komst van de nieuwe panelen met meer vermogen moet ervoor zorgen dat het dak optimaal wordt benut. Het gaat om zo'n 250 nieuwe panelen. De installatie kan worden aangesloten op de in 2025 aangekochte software waardoor de teruglevering van stroom aan het net continue wordt bijgehouden.


Hiermee kan worden voorkomen dat meer aan het net wordt teruggeleverd dan volgens het contract is afgesproken en de gemeente daarvoor de rekening krijgt gepresenteerd. 

Bij het vervangen van de zonnepanelen worden ook de bekabeling, omvormers en aardlekschakelaars vervangen. De installatie wordt vervolgens met certificaat opgeleverd, conform de gestelde eisen.


NOODZAAK De vervanging is ook min of meer een noodzaak omdat sinds 2020 bijna alle zakelijke verzekeraars de keuring eisen waaruit blijkt dat de zonnepanelen niet meer aan de huidige eisen voldoen. De huidige verzekeraar hanteert weliswaar deze eis nog niet, maar bij een eventuele schade kan dat wel gevolgen hebben voor de premie.


Ook is binnen het samenwerkingsverband van vastgoedadviseurs van Ermelo, Harderwijk en Zeewolde afgesproken de huidige eisen te volgen om risico's te beperken en vanuit de voorbeeldfunctie van de gemeenten.


Overigens moet de investering zich op termijn zelf terugverdienen. Binnen hoeveel jaar is niet duidelijk.