
column
13 april 2026 om 10:46Kleine stappen, groot succes
Haar moeder belde in december. We hadden al eerder contact gehad over haar zoon met wie het zo moeizaam ging op school. Mijn advies toen was mínder druk in plaats van meer omdat ik niet dacht dat nóg meer druk het verschil zou maken. Een advies dat haar moeder verbaasde, maar waar ze zich heel goed in kon vinden. Dit keer belde ze voor haar dochter. Laten we haar Saskia noemen.
Saskia is een slim meisje uit 3 vwo dat steevast aan al haar taken te laat begon. Draalde tot het te laat was. Met als resultaat 10 tekorten en geen uitzicht om over te gaan. Haar moeder vond het een naar idee als ze zou blijven zitten. Zij dacht namelijk wel dat haar dochter het moest kunnen. Of ik haar misschien wilde helpen? Ik beloofde te kijken wat ik kon doen.
Saskia kwam en tijdens de kennismaking brachten we haar cijfers, achterstanden en rooster in kaart. Stelden doelen. Maakten heldere afspraken. Rekenden uit wat ze moest halen om haar tekorten weg te werken.
Mijn ervaring is namelijk dat dat soms enorm helpt om het werk weer overzichtelijk te maken. Daarna lag de bal bij haar. Als zij op kwam dagen, uitdagingen niet uit de weg ging en, zoals ik altijd zeg, elke middag begon met ‘de spruitjes op haar bord’ zou het goed komen. Daar was ik stellig van overtuigd. Ik beloofde haar bij de les te houden en te motiveren als ze dat nodig had.
Op het moment van schrijven zijn we krap 3 maanden verder. Ze heeft de begeleiding met beide handen aangepakt. Een nieuw ritme gevonden en door slimmer te leren al haar tekorten weggewerkt. Mijn werk zit erop. Ze kan zelf verder. Weet hoe het voelt om taken op tijd op te pakken. Ze niet uit de weg te gaan. Hoe ze zo eigenwijs en zo effectief mogelijk kan leren zodat leren beter gaat, minder tijd kost en een heel stuk minder vervelend is.
Haar succes versterkt mijn lijfspreuk. Het hoeft niet moeilijk te zijn als je het maar aangaat. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor leerlingen. Ik herinner mezelf daar af en toe ook weer even aan;)
Nancy-Els de Jonge